امید حسینی (شرکت کننده در تشییع آقای منتظری)

دیروزتقریبا از ابتدا تا انتهای مراسم تشییع پیکر آیت الله منتظری درمیان جمعیت وهمراهشان بودم. البته با توجه به ویژگی‌های شخصی آیت الله منتظری و اختلافاش با امام و رهبری، معلوم بود که تشییع جنازه وی، با حواشی زیادی همراه خواهد بود، اما هرگز تصورش را هم نمی‌کردم که این مراسم، به صحنه اهانت به نظام و رهبری و به یک تجمع انتخاباتی تبدیل شود.

از همان ابتدای مراسم چند بار صدای الله اکبر و لااله الله اله شنیدیم اما کم‌کم  شعارهای جمعیت عوض شد و به شعارهای انتخاباتی آقای میرحسین موسوی تبدیل شد! شعارها دقیقا همان‌هایی بود که معترضان بعد از انتخابات در خیابان‌های تهران سر می‌دادند. بسیاری چون من که فقط برای ادای احترام برای تشییع جنازه رفته بودیم، از تعجب انگشت به دهان ماندیم که آیا این حقیقتا تشییع پیکر یک مرجع تقلید است؟! البته آنهایی که از نجف  آباد آمده بودند و حقیقتا مرید و مقلد آقای منتظری بودند، شعار می‌دادند «عزا عزاست امروز مرجع تقلید ما پیش خداست امروز و » و کاری به شعار سبزها نداشتند. همان جا یاد مراسم تشییع پیکر پاک آیت الله بهجت افتادم. آن روز هم مردم از نقاط دور و نزدیک به قم آمده بودند، غالب مردم اشک می‌ریختند و ناله می‌کردند. انگار یکی از عزیزترین کسانشان را از دست داده بودند. همه جا صدای نوحه و قرآن بلند بود. مردم بر سر و سینه می‌زدند و با فتحه و دعا و صلوات، آن عارف بزرگ و مرجع جهان تشیع را تا حرم حضرت معصومه بدرقه کرده بودند. اما دیروز، انگار به یک راهپیمایی انتخاباتی و یا سیاسی دعوت شده بودیم. گویا تفاوت زندگی آیت الله بهجت و آیت الله منتظری، در زمان تشییع‌شان هم باید وجود داشته باشد! اولش فکر کردم که جمعیت سبز، احتمالا برخلاف تریبون رسمی این مراسم، خودشان مشغول شعارهای سیاسی هستند، اما عجیب اینجا بود که تریبون رسمی هم هیچ کاری به تشییع جنازه نداشت و به جای «لااله الله»، فریاد می‌زد: «یا حسین، میرحسن!» و یا شعارهای دیگر ... .

/ 1 نظر / 13 بازدید
مصطفی

سلام دوست عزیز عضویت در جعبه راه اندازی شد شما وبلاگ نویس عزیز می توانید از این پس عکس های خود را بطور رایگان آپلود کنید