دیدار اشتون با فتنه گران و فتنه جویان در دولت تدبیر و امید

واکنش سفیر اتریش به ملاقات‌های اشتون

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، طی نشست هفتگی خود با خبرنگاران ضمن اشاره به سفر کاترین اشتون، مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، به ایران و نیز انتقادهایی که از ملاقات‌های سؤال‌برانگیز وی شده است، گفت: ":  این رویکرد که دولت روحانی بر اساس تعامل سازنده خواهان ارتباط بهتر با دنیا است کاملا واقع بینانه بوده و اینطور نیست که برخی تصور کنند یک ساده‌انگاری درخصوص رویکرد غرب در دستگاه سیاست خارجه وجود دارد."وی در ادامه افزود: "سفیر اتریش به ایران احضار شد و وی نیز مراتب تاسف خود را ابراز داشت. ما گفته ایم این اقدامات کمکی به رابطه ایران و اروپا نخواهد کرد."وی اعلام کرد وزارت خارجه به همه دیدگاه‌های مختلف از جمله منتقدین در کشور احترام می‌گذارد. اما مبنای ما منافع کشور است.سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در بخش دیگری از سخنانش اعلام کرد عراق کشوری است که تحت تاثیر جنگ داخلی  سوریه قرار گرفت و افراطی‌گری و خشونت‌ به داخل این کشور نیز کشیده شد.

چه کسی حکم دیدار اشتون با فتنه گران را صادر کرد؟

روزنامه وطن امروز نوشت: ظاهراً باید به برخی الفبای استقلال را آموخت. این را اتفاقات عجیب در نقض حاکمیت ملی کشورمان می‌گوید. «تصمیم ما تعامل با اروپا است». این را حسن روحانی به کاترین اشتون گفت و تاکید کرد سفر مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا را به منزله یک پیام سیاسی تلقی خواهد کرد.روحانی ظهر روز یکشنبه 18 اسفند درحالی از سفر کاترین اشتون به ایران استقبال کرد که شب قبل از آن اشتون برنامه‌ای خاص در سفارت اتریش داشت. به گزارش «وطن‌امروز»، این زن انگلیسی در سفارت اتریش با یکی از مجرمان امنیتی ایران دیدار کرد. این مجرم امنیتی کسی نبود جز نرگس محمدی؛ همان زنی که اشتون چند سال قبل هنگام بازداشت او با انتشار بیانیه‌ای تمام‌قد از او حمایت کرد تا نشان بدهد این مجرم امنیتی تا چه اندازه برای اتحادیه اروپا مهم است.

نرگس محمدی در واقع جایگزین شیرین عبادی در ایران بوده است. شیرین عبادی که با دریافت جایزه نوبل وظیفه برجسته‌سازی بهانه‌های حقوق بشری در ایران را برعهده داشت، پس از خروج از ایران همه وظایف خود را به نرگس محمدی محول کرد. محمدی در همان کانون شیرین عبادی که به نام کانون مدافعان حقوق‌ بشر ثبت شد، فعالیت‌های خود را بر برجسته‌سازی بهانه‌های حقوق بشری برای خارج از کشور متمرکز کرد. به عبارتی همزمان با تمرکز مخالفان جمهوری اسلامی بر موضوع حقوق بشر، آنها با دادن جوایزی نظیر نوبل به افرادی مانند عبادی و ایجاد مصونیت حقوقی برای او و تا حدودی اطرافیانش، به‌دنبال ایجاد شرایط لازم برای اعمال فشار خود به این بهانه‌ها بودند.نرگس محمدی که در دوران فتنه 88 یکی از اصلی‌ترین محرکان فتنه و تقویت بهانه‌های حقوق بشری بود در همان زمان دستگیر شد اما کاترین اشتون، مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپایی بلافاصله نسبت به بازداشت نرگس محمدی واکنش نشان داد تا مشخص شود این مهره ضدامنیتی تا چه اندازه برای دستگاه اروپایی دارای اهمیت است. در مهرماه 1390 هنگامی که نرگس محمدی، نایب‌رئیس کانون مدافعان حقوق بشر، به 11 سال زندان محکوم شد کاترین اشتون با صدور بیانیه‌ای ابراز نگرانی کرد و گفت: با توجه به وضعیت سلامتی خانم محمدی، او در زندان به امکانات پزشکی لازم دسترسی نخواهد داشت. وی حکم زندان علیه نرگس‌محمدی را نشانه دیگری از تعقیب غیرعادلانه کسانی دانست که شجاعانه و با قاطعیت برای دفاع از حقوق بشر در ایران برخاسته‌اند.نرگس محمدی البته در دیدار کاترین اشتون، مادر ستار بهشتی، فردی که در جریان یک بازجویی در بازداشتگاه پلیس فتا به‌طرز مشکوکی جان خود را از دست داد را نیز با خود برد تا این بار بهانه یک فشار حقوق بشری دیگر به ایران را فراهم آورده باشد. این دیدار شنبه شب در سفارت اتریش صورت گرفت. یعنی قبل از آنکه دیدار رسمی اشتون با ظریف و روحانی برگزار شود.

پیام دیدار اشتون چه بود؟

دیدار اشتون با نرگس محمدی، مجرم امنیتی که البته مورد علاقه اتحادیه اروپا است، با موجی از اعتراضات داخلی در ایران مواجه شد. خانواده شهدا، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، چهره‌های سیاسی و رسانه‌ها از این دخالت صریح در امور ایران انتقاد کردند. انتقاد آنان به نقض حاکمیت ملی است. این موضوع البته در دولت جدید برای چندمین بار تکرار می‌شود. پیش از اشتون نیز تاریا کرونبرگ، رئیس هیات پارلمانی اروپا به ایران آمد و در سفارت یونان با جعفر پناهی و نسرین ستوده دیگر محکومان امنیتی دیدار کرد اما حضور اشتون که در سطحی بسیار بالاتر در ایران حاضر شده بود و صدور مجور برای دیدار او با جانشین شیرین عبادی، یک پیام بسیار مهم دربرداشت.پیام دیدار اشتون با نرگس محمدی همان چیزی است که برخی رسانه‌ها طی هفته‌ها و ماه‌های اخیر درباره آن هشدار داده بودند. «حقوق‌بشر» بهانه جدید غرب برای اعمال فشار بر ایران است. اشتون قبل از سفر به ایران گفت که درباره مسائل حقوق بشر با مقامات دولتی ایران گفت‌وگو خواهد کرد. او در کنفرانس خبری خود با محمدجواد ظریف نیز گفت که با ظریف درباره مسائل حقوق بشری سخن گفته است. دیدار اشتون با نرگس محمدی نیز در واقع در همین راستا قابل ارزیابی است. غرب از سال‌های قبل تاکنون زمینه‌های لازم برای برجسته‌کردن بهانه‌های حقوق بشری علیه ایران را دنبال کرده است. دادن جایزه نوبل به شیرین عبادی و ایجاد یک نوع مصونیت قضایی برای او این امکان را فراهم می‌کرد تا بتواند زمینه لازم برای برجسته‌کردن بهانه حقوق بشر و مستمسک‌شدن آن توسط نهادهای بین‌المللی را فراهم کند. پس از عبادی مسؤولیت این اقدام به‌عهده نرگس محمدی بود. حساسیت غرب و اتحادیه اروپا و بویژه رئیس انگلیسی سیاست خارجی آن نسبت به نرگس محمدی نیز به همین دلیل است. نرگس محمدی پازل غرب برای فشار حقوق بشری به ایران را تکمیل می‌کرد. به همین دلیل آنچه اکنون موضوع اعتراض است؛ این است که چه کسی و از چه جایگاهی اجازه داده است کاترین اشتون با مهره حقوق بشری خود در ایران ملاقات کند؟ این نقض آشکار حاکمیت ملی و دخالت آشکار در مسائل داخلی است. این مجوز در واقع چوب حراج زدن بر استقلال کشور است. فردی که مجوز این دیدار را صادر کرده، آیا اهمیت بهانه حقوق بشری برای غرب در جهت فشار بر ایران را درک کرده است؟

محمدکاظم انبارلویی:فردی که اشتون به دیدارش رفت «محارب» است/ چرا وی با خانواده شهدای ترور و هسته‌ای ملاقات نکرد؟

به گزارش سرویس فضای مجازی خبرگزاری فارس، محمد کاظم انبارلویی امروز سه‌شنبه 20/12/92 در یادداشتی در روزنامه رسالت نوشت: مواضع آقای روحانی رئیس‌جمهور محترم در مراسم اختتامیه جشنواره مطبوعات واکنش‌هایی را در میان نخبگان و اهل رسانه در همان جلسه به همراه داشت.اگر با نگاه انصاف و عدالت بخواهیم به این مواضع نگاه کنیم باید از تاکید رئیس‌جمهور بر حفظ اصول و ارزش‌ها و رعایت حریم مقدسات و مردم قدردانی کنیم و از تاکید ایشان به مبارزه با فساد و نقش مطبوعات در این باره هم سپاسگزار باشیم. اما نکاتی در این نشست از سوی رئیس‌جمهور مطرح شد که در شأن ایشان نبود و مراسم اختتامیه جشنواره را در حد یک میتینگ سیاسی فرو کاهید.

به چند جمله از بیانات ایشان در زیر توجه کنید؛

- فشار و شیوه پلیسی مسئله فرهنگی را حل نمی‌کند

- بگذارید همراهان دولت هم از آزادی و امنیت برخوردار باشند

- اگر دهان‌ها بسته و قلم‌ها شکسته شود، اعتماد عمومی از بین می‌رود چشم و گوش‌ها به سمت امکانات ارتباطی بیگانگان می‌رود.

نمی‌‌دانم مخاطب رئیس‌جمهور در بیان این مواضع کیست؟

رئیس‌جمهور رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس شورای امنیت ملی است. کجا و چه وقت در زمان کدام دولت مسائل فرهنگی را با فشار و شیوه پلیسی خواستند حل کنند. این یک تهمت به نظام و مردم و انقلاب است.تنها وقتی می‌شود این داوری را درست بدانیم که اهانت به خدا و مقدسات مردم، نشر اکاذیب و... را "مسئله فرهنگی" و تبلیغ و ترویج فرهنگ منحط غرب و دفاع از سلطه فرهنگی آمریکا در ایران را "فعالیت فرهنگی" قابل دفاع بدانیم. عناوین مجرمانه یاد شده در قوانین کشور حساب و کتاب دارد.رئیس‌جمهور محترم می‌گوید بگذارید همراهان دولت هم از آزادی و امنیت برخوردار باشند. چه کسانی نمی‌گذارند همراهان دولت از آزادی و امنیت برخوردار باشند. آیا کسی که در روزنامه بهار روز عید غدیر، فلسفه غدیر را زیر سئوال می‌برد و روایت غدیر را تحریف می‌کند و کسی که در روزنامه آسمان به خداوند متعال اهانت می‌کند و حکم قصاص را غیر انسانی می‌نامد از همراهان دولت هستند؟ آیا آنها آزادند این اهانت‌ها را بکنند و باید از امنیت برخوردار باشند؟رئیس‌جمهور محترم می‌گوید؛ اگر دهان‌ها بسته و قلم‌ها شکسته شود و... چه کسی در کشور می‌خواهد دهانی را ببندد یا قلمی را بشکند. امروز به برکت مجوزهای بی شماری که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داده است هیچ دهانی بسته و هیچ قلمی شکسته نیست. البته دشمنان نظام و مردم هم از هیچ اهانتی دریغ ندارند. سخن این است دفاع تلویحی و گاهی تصریحی دولت از این اهانت‌ها چه معنی می‌دهد؟طبیعی است این مواضع نه مصداقی در داخل دارد و نه می‌شود زیادروی آن تکیه کرد. اما سئوال این است که چرا گفته می‌شود و به درد چه کسانی می‌خورد. چرا باید اتاق تولید فکر دولت در بخش رسانه و ارتباطات چنین مواضعی را طراحی کند و به طرح آن توسط رئیس‌جمهور در مراسم یاد شده رضایت دهد.خانم اشتون مسئول سیاست خارجی اروپا در دومین روز سفر خود با یکی از عناصر فتنه ملاقات کرد. این ملاقات به بهانه نقض حقوق بشر در ایران بوده است. چندی پیش هم هیئتی از پارلمان اروپا به تهران آمدند و با دو تن از مجرمان فتنه 88 ملاقات کردند و یک جایزه نفیس 200 میلیون تومانی به آنها دادند.مواضع یاد شده فقط به درد خانم اشتون می‌خورد که با تکیه بر آن، ادعاهای واهی خود در مورد نقض حقوق بشر در ایران را تکرار کند. در این مورد چند نکته قابل اهمیت است.

اولا: در حالی که اجازه نقد چند و چون توافق ژنو رادر داخل نمی‌دهند. باید به افکار عمومی پاسخ دهند که آیا ملاقات مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با محکومین فتنه و حمایت از آنها هم جزء توافقات ژنو است؟

ثانیا: حمایت اجانب از کسانی که در کارنامه سیاسی آنها مبارزه مسلحانه با نظام وجود دارد چه معنی‌ دارد؟ پس حقوق بشر بخوانید (حقوق مردم ایران) این وسط چه می‌شود؟ این فردی که خانم اشتون با او ملاقات کرده در سابقه سیاسی خود و شوهرش که اکنون در فرانسه پناهنده است، پرونده محاربه و مبارزه مسلحانه با نظام دارد.آقای رئیس‌جمهور باید دقت کنند هر وقت قرار است در عرصه دیپلماسی خارجی فعالیتی صورت گیرد طراحان نطق رئیس‌جمهور مطالبی را به ایشان می‌گویند که با منافع و مصالح ملی خیلی سازگار نیست.اگر یادشان باشد یک روز قبل از مذاکرات ژنو و توافقات، مسئله خزانه خالی را مطرح کردند که یک مطلب خلاف واقع بود و فقط مصرف خارجی داشت و به درد آن طرف میز مذاکره می‌خورد.اکنون نیز این حرف‌ها فقط به درد بهانه‌جویی‌های خانم اشتون و اتحادیه اروپا برای متهم کردن ایران به نقض حقوق بشر می‌خورد.

ثالثا: خانم اشتون در بیانیه‌ای رسمی در پایان سفر خود اعلام کرده است بخش عمده‌ای از مذاکرات وی و مقامات ایرانی روی مسئله حقوق بشر متمرکز بوده است. اگر موضوع نقض حقوق بشر در توافقات وجود دارد لطفا رئیس‌جمهور بفرمایند آیا ما هم در ادعاهای واقعی خود مبنی بر نقض حقوق بشر در آمریکا و اروپا مطالبی مطرح کرده‌ایم؟! اکنون آمریکا در اروپا زندان‌های سّری دارد که از سراسر جهان کسانی را به آنجا می‌برند و جز خودشان هیچ دولت اروپایی از محل آن خبر ندارد هزاران انسان آزاده را از 5 قاره می‌گیرند و می‌برند اروپا شکنجه می‌کنند و احدی هم اجازه بازدید از این زندان‌ها و ملاقات با آنها را ندارد.زندان گوانتانامو که رسواترین ویترین نقض حقوق بشر در جهان است مربوط به آمریکا و حامیان اروپایی آن است.

کشتار بیرحمانه مردم مظلوم افغانستان، پاکستان و عراق بزرگترین سند

نقض حقوق بشر آمریکایی است.

حمایت از رژیم جعلی صهیونیستی و غصب سرزمین یک ملت مصداق روشنی از نقض حقوق بشر است.

همین دخالت در اوکراین و راه‌اندازی یک کودتای خونین برای سرنگونی یک دولت قانونی.... تازه‌ترین قلم از اقلام فهرست نقض حقوق بشر است آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها با این گذشته ننگین چگونه به خود اجازه می‌دهند از نقض حقوق بشر در ایران سخن بگویند. دولت ما چگونه به آنها اجازه داده در این باره ورود کنند. اگر خانم اشتون دلش برای نقض حقوق بشر در ایران سوخته چرا با خانواده 17 هزار نفر شهدای ترور و خانواده شهدای هسته‌ای ملاقات نمی‌کند. اینها سئوالاتی است که متاسفانه پاسخی برای آن نیست.

مادر شهید احمدی‌روشن: اشتون چطور می‌تواند به چشم‌های علیرضا و آرمیتا نگاه کند؟

 مادر شهید احمدی روشن در مورد ادعای کاترین اشتون در مورد حقوق بشر گفت: اگر این‌ها امروز گستاخ شدند به‌خاطر این است که مسئولین کشور در مذاکرات کوتاه آمده‌اند.صدیقه سالاریان مادر شهید مصطفی احمدی روشن در گفت‌وگو با  تسنیم، در مورد این سخن کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مبنی بر اینکه که بخش عمده‌ای از مذاکرات وی و مقامات ایرانی در سفر اخیرش به ایران روی مسأله حقوق بشر متمرکز بوده است، گفت: اگر برای دنیا واضح نباشد برای ملت ایران این ثابت شده است که این‌ها دنبال حقوق بشر در ایران نیستند. اگر این‌ها دنبال رعایت حقوق بشر هستند چرا به عراق سلاح شیمیایی می‌دادند که آثار بمب‌های شیمیایی این‌ها هنوز در بدن جوان‌های جنگ ما هست. وقتی رژیم صهیونیستی عده‌ای مزدور را آموزش داد تا پسر من را کنار خانه‌اش در تهران ترور کنند، چرا این‌ها اعتراضی به رژیم صهیونیستی نکردند.وی ادامه داد: چرا آن زمانی که هواپیمای مسافربری را بالای خلیج فارس منهدم کردند هیچ‌کسی از غربی‌ها این اقدام را محکوم نکرد. بچه‌های ایران در آن زمان بشر نبودند؟ این‌ها چه‌حقی دارند که در مسائل سیاسی کشور ما دخالت کنند؟ این‌هایی که با برخی از افراد منتسب به فتنه و اخلال کنندگان امنیت مردم ایران ملاقات می‌کنند، چرا ادعای حقوق بشر دارند؟ فتنه 88 خیلی بر کشور ما آسیب وارد کرده است و ما حق داریم که سران فتنه را نپذیریم.

مادر شهید مصطفی احمدی روشن اضافه کرد: جوان‌های ما را به‌خاطر فعالیت در صنعت هسته‌ای ترور می‌کنند و حقوق بشر را برای جوان‌هایی که در این صنعت حضور داشتند، رعایت نکردند. من نمی‌خواهم زیاد در این مسأله وارد شوم ولی اگر این‌ها امروز گستاخ شدند به‌خاطر این است که مسئولان کشور در مذاکرات کوتاه آمده‌اند.صدیقه سالاریان در پاسخ به این سؤال که چرا خانم اشتون در جریان سفر خود با خانواده شهدای هسته‌ای دیدار نکرده است، اظهار داشت: واقعیت امر این است که این‌ها خود را مجاز بر ترور شهدای هسته‌ای می‌دانند و این‌ها با رژیم صهیونیستی در این ترورها هم‌دست هستند. چطور می‌توانند به‌روی علیرضای من ــ فرزند خردسال شهید مصطفی احمدی‌روشن ــ نگاه کنند؟ این‌ها چطور می‌توانند به چشم‌‌های آرمیتا رضایی‌نژاد و علیرضا احمدی‌روشن نگاه کنند که این روزها از مادر خود می‌پرسد: پدر من را چطور کشتند؟وی در آخر تأکید کرد: او به‌جای اینکه به دیدار خانواده شهدای هسته‌ای بیاید، به دیدن چه‌کسی رفته است؟ در حقوق بشر این‌ها اسمی از خانواده‌ شهدای هسته‌ای گفته نمی‌شود؟
چه کسی اجازه دیدار کاترین اشتون با محکومان امنیتی را صادر کرد؟ - See more at: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13921220000175#sthash.eLnORocr.dpuf
/ 2 نظر / 10 بازدید

چه میکنه این دولت تدبیر و امید

تیما

واقعا که دیگه شورشو درآوردن!