تذکر و انتقاد علما به شیخ حسن حقوقدان

تذکر محرمانه جامعه مدرسین به رئیس جمهور

آیت‌الله یزدی در گفتگو با مجله «مباحثات» گفت: جامعه مدرسین اخیرا چند تذکر محرمانه و فوق محرمانه به رئیس جمهور داده است.رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: آقای احمدی‌نژاد در ماه‌های آخر واقعاً کارهای خلاف می‌کرد و خیلی از روحانیون هم برخورد کردند؛ همان روحانیونی که کمک کرده بودند و برایش از آبرویشان مایه گذاشته بودند، به او تذکر دادند ولی گوش نکرد.در حقیقت در ماه‌های آخر، اعتبار او به سختی آسیب دید. همان روحانی محترمی که واقعاً برای روی کار آمدن آقای احمدی‌نژاد هزینه کرده بود و شخصیت و آبرویش را صرف کرده بود، وقتی دید که حرف گوش نمی‌دهد، همان روحانی محترم وارد بحث شد و گفت برای من احمدی‌نژاد ملاک نیست، دین خدا ملاک است. شنوندگان متوجه شدند که احمدی‌نژاد تا زمانی که با مسائل دین، همراه باشد با او همراه‌اند.وی افزود: دولت نیز همین طور است. آنجا که با ارزش‌ها و اصول اسلامی همراه است همه با او همراه‌ند. ولی آنجا که با ارزش‌های اسلامی همراهی ندارد، روحانیت با دولت همراهی نمی‌کند و تذکر می‌دهد.

آیت‌الله یزدی اضافه کرد: البته، مراتب تذکر دادن فرق دارد و اشخاص هم موقعیت‌های متفاوتی دارند. گاهی رهبری تذکر می‌دهد، گاهی مجلس تذکر می‌دهد، گاهی هم یک روحانی محترم تذکر می‌دهد. حوزه، مرجعیت و روحانیت می‌بایست در شرایط مختلف، زمان و مکان را در نظر داشته باشد. مرحوم امام نیز خیلی روی این نکته تأکید داشتند.وی بیان داشت: وقتی دقت کنیم می‌بینیم این جمله در طلبگی و مبلغ بودن هم نقش دارد. طلبه باید در زمان انجام وظیفه، این را در نظر داشته باشد تا بداند در کجا حرف بزند و کجا ساکت باشد. مثلاً در این اواخر، جامعه مدرسین چند تذکر به رئیس جمهور محترم داده است. ولی من مطمئنم اگر آقای رئیس جمهور توجه نکند، همین جامعه مدرسین، همین مواردی که محرمانه و فوق محرمانه تذکر داده شده است را ممکن است رسماً تذکر بدهد. روزی هم ممکن است رودرروی همدیگر قرار بگیرند.

انتقاد آیت‌الله‌ مکارم‌شیرازی از گرانی انرژی در کشور

آیت‌الله مکارم‌شیرازی گفت: بخشنامه‌ای گران کردن منابع انرژی صحیح نیست، باید با شیب ملایم و اطلاع‌رسانی صورت گیرد تا طبقات ضعیف زیر بار گران شدن آب و برق و گاز نرود.آیت‌الله مکارم‌شیرازی در دیدار با وزیر نیرو بر ضرورت صرفه‌جویی در مصرف آب، برق و گاز تاکید و اظهار کرد: مردم به این منابع انرژی نیازمند هستند و اگر دقایقی از آنها در شبانه‌روز قطع شود با مشکل روبرو می‌شوند.وی وظیفه وزارتخانه نیرو را بسیار حساس عنوان کردند و گفت: باید با تدابیری که می‌اندیشید مشکلات مردم را کاهش دهید.این مرجع تقلید بر ضرورت اطلاع ‌رسانی صحیح، دقیق و قوی به جامعه تاکید کرد و افزود: امروز حرف اول را رسانه می‌زند و باید در زمینه کمبود آب و مشکلات منابع انرژی از این ظرفیت عظیم استفاده کنید.مکارم شیرازی با ابراز تاسف شدید از کاهش ذخایر آب کشور گفت: باید صرفه‌جویی در مصرف آب و اطلاع‌رسانی برای کاهش استفاده از این منبع الهی مورد اهتمام وزارتخانه نیرو قرار گیرد.

وی با بیان این که مردم می‌توانند با مصرف کمتر نیز زندگی بهتری داشته باشند تاکید کرد: در منابع اسلامی بر ضرورت عدم اسراف‌گرایی تأکیدات بسیاری شده است و اسراف کنندگان در قرآن برادران شیطان نامیده شدنده‌اند.این مرجع تقلید در ادامه با انتقاد شدید از افرادی که مصرف بالایی در زمینه آب و برق دارند تصریح کرد: برای مثال وضو را با آب کم نیز می‌توان انجام داد؛ اما برخی افراد که دچار وسواس هستند بیش از حد در زمینه وضو، طهارت و غسل آب مصرف می‌کنند، در حالی که ما به آنان می‌گوییم از حد، تجاوز نکنید و حمل بر صحت بگذارید و نمازهایتان صحیح است و اگر مشکل داشت ما گردن می‌گیریم.وی با تاکید بر استفاده از زمینه‌های مختلف هنری و تبلیغی برای کاهش مصرف آب در کشور افزود: اسراف در آب و برق و گاز حرام است؛ چرا که باعث اتلاف سرمایه‌های عظیم کشور و حقوق دیگران می‌شود و اسراف‌کنندگان باید در روز قیامت پاسخگوی این عمل ناپسند خود باشند.مکارم شیرازی با بیان این که رشد جمعیت و مصارف جدید موجب شده است تا با افزایش خشکسالی و کمبود منابع آبی مواجه شویم، تصریح کردند: خشکسالی دامن همه مردم را خواهد گرفت و باید در این زمینه اطلاع‌رسانی صورت گیرد تا با صرفه جویی مشکلات کمتری داشته باشیم.

وی با انتقاد از افزایش بی سر و صدای هزینه‌های آب و برق وگاز در کشور گفت: اگر قرار است افزایشی در این زمینه صورت گیرد باید با شیب ملایم باشد تا قشر ضعیف جامعه دچار مشکل نشود.مکارم شیرازی با تاکید بر این که قم را نباید با شهرهای دیگر مقایسه کرد تصریح کرد: قم سالانه میزبان 20 میلیون جمعیت است و نیازمند آب بیشتری نسبت به مناطق دیگر است.وی بر ضرورت حل مشکلات منابع آبی قم تاکید کردند و افزود: قم شهر مهم و از موقعیتی قوی در جهان اسلام برخوردار است و باید در این شهر به طور شایسته خدمات‌رسانی صورت گیرد.آیت الله مکارم شیرازی در پایان از زحمات مجموعه وزارت نیرو برای عدم قطع آب و برق در استان قدردانی کردند.

آیا دولت حمایت مراجع را از دست خواهد داد؟

سایت «مباحثات» وابسته به جامعه مدرسین حوزه علمیه قم طی یادداشتی نوشت:

در چند روز اخیر برخی سخنان از سوی شخص رئیس جمهور و به دنبال آن پاسخ‌هایی از سوی مراجع، علما و حوزویان منتشر شده است. این دیدگاه‌ها که اغلب به صورت نظری است، بیشتر حول محور وظایف حاکمیت دینی و نوع مأموریت آن در مواجهه با مردم جامعه اسلامی است.اینکه شخص رئیس جمهور با وجود دغدغه‌ها و مشغله‌های اجرایی خود همچنان به مسائل فکری و نظری درباره وظائف حاکمیت دینی در قبال مردم می‌پردازد، امری نیکو و مثبت است. ولی با توجه به حواشی ایجادشده پیرامون این بحث‌ها لازم است نکاتی را به ایشان متذکر شویم.در چند سال اخیر به دلایل مختلفی اقتصاد کشورمان با بحران‌های متعددی مواجه بوده است. بر همین اساس، جناب آقای روحانی در شعارهای انتخاباتی خود به این امر توجه جدی داشته و حل مشکلات اقتصادی را در اولویت برنامه‌های خود قرار دادند؛ تا جایی که موضوع چالش‌برانگیز مذاکره با کشورهای غربی را نیز مقدمه و لازمه حل این مشکلات عنوان نمودند.

خوشبختانه از ابتدای انتخاب جناب آقای روحانی به عنوان ریاست جمهوری اسلامی ایران، قریب به اتفاق مراجع عظام تقلید و حوزویان بر اساس مبانی فکری و تأییدات رهبر معظم انقلاب از شخص ایشان و برنامه‌های دولت یازدهم حمایت کرده‌اند. این حمایت در موضوع مذاکرات هسته‌ای نمود کامل پیدا کرد و در ماجرای طرح انصراف از دریافت یارانه‌ها نیز به اوج خود رسید.حال این سؤال جدی مطرح است که با توجه به اولویت و مشکل اصلی کشور که مسئله اقتصاد است و نیاز شدید دولت به حمایت‌های همه‌جانبه از اقدامات خود در این زمینه، چه ضرورتی برای پرداختن به مسائلی وجود دارد که هیچ ثمره عملی در مسائل اجرایی نخواهد داشت؟دوزخی و یا بهشتی کردن مردم توسط دولت یا فلسفه دین دولتی و دولت دینی مسائلی کاملاً نظری و علمی‌اند که باید در کرسی‌های آزاداندیشی و در مراکز علمی و دانشگاهی مورد بررسی قرار گیرد.

ریاست محترم جمهور چه ضرورتی احساس کرده‌اند که این مسائل را از تریبون‌های رسمی مطرح کرده‌اند؟

نخستین آسیب این اقدام، ورود رسانه‌های سطحی‌نگر به این عرصه است که هر کدام تلاش می‌کنند نتیجه بحث را با طرح استدلال‌های عوامانه به سود جناح سیاسی خود مصادره نمایند.اگر این مسائل، ابتدا از سوی دیگران و رسانه‌های منتقد مطرح می‌شد، دولت‌مردان و شخص رئیس جمهور هشدار نمی‌دادند که مسئله اقتصاد و حل مشکلات معیشتی مردم، اولویت نخست ماست و منتقدین از ایجاد حاشیه‌های غیرضروری پرهیز کنند؟از سوی دیگر توجه به این نکته کاملاً ضروری است که در چند ماه گذشته، دولت یازدهم وارد عرصه بسیار حساس مذاکرات هسته‌ای شده است. با توجه به لزوم اتحاد ملی در این زمینه، همیشه مسئولان دستگاه دیپلماسی و شخص ریاست جمهور از مردم و نخبگان و بزرگان خواسته‌اند که از مذاکره‌کنندگان حمایت کرده تا دستگاه دیپلماسی با اقتدار تمام، مأموریت خود را ابه سرانجام برساند.حال جای این سؤال وجود دارد که چرا شخص رئیس جمهور در چنین موقعیتی اقدام به طرح مسائل کاملاً بی‌اهمیت و حاشیه‌ساز می‌کند و بخش عمده‌ای از حمایت‌های بزرگان دینی را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.چنانچه مسائل مطرح‌شده دغدغه واقعی دولت‌مردان باشد، می‌توانند در اقدامی کاملاً سنجیده، موضوع را به مراکز علمی، دانشگاهی و حوزوی محول نمایند تا این مراکز پس از برگزاری نشست‌های تخصصی و بحث‌ها و مناظرات مختلف، نتیجه نظرات را به دولت منعکس نمایند.

به نظر می‌رسد ارتباط مراجع عظام تقلید و بزرگان حوزوی با دولت و شخص رئیس جمهور در شرایط حساسی قرار دارد و لازم است ریاست محترم جمهور با فضلای دلسوز نظام و حوزویان جامع‌نگر مشورت‌های بیشتری داشته باشند تا مبادا حمایت‌های همه‌جانبه مراجع و علما از دولت تحت تأثیر حواشی کاملاً بی‌اهمیت قرار گیرد.

/ 0 نظر / 13 بازدید