واکنش نوه امام به اظهارات یونسی

بعد از اظهارات جنجالی علی یونسی دستیار ارشد رییس جمهور در جمع یهودیان شیراز و تاکید وی بر جایگزین کردن نشان شیر و خورشید به جای نماد هلال احمر،  مرتضی اشراقی نوه امام خمینی و برادر زهرا اشراقی همسر محمد رضا خاتمی که از اصلاح طلبان نیز محسوب می شود، در واکنش به این موضوع در صفحه شخصی خود در فیس بوک نوشت:«پاکسازی ادارات از مظاهر طاغوتی از جمله آرم ها و نشانه های شاهنشاهی، ماموریت دیگری بود که امام خمینی به عهده ی آیت الله شهاب الدین اشراقی قرار داد.»

منبع : کتاب زندگینامه آیت الله شهاب الدین اشراقی ؛ صفحه 255

امام شیروخورشید را نماد طاغوت می‌دانست

یونسی دستیار ارشد رئیس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی چند روز پیش در جمع یهودیان شیراز ضمن ابراز علاقه نسبت به بازگشت نشان شیر و خورشید مدعی شده بود: « شیر نماد حضرت علی(ع) و خورشید نماد حضرت محمد(ص) است و تنها تاجش مربوط به شاه بود واگر به من باشد، هلال احمر را تغییر می‌دهم و شیر و خورشید را جایگزین آن می‌کنم؛ البته برای هلال احمر هم احترام قائلم.»

سایت خبری مشرق روز گذشته درمطلبی با انتقاد از این نگاه قابل‌تامل نوشت: اگرچه هیچ یک از مقام‌های مسئول دولتی درباره این اظهارات شاذ و غیرمربوط توضیحی ارائه نداده‌اند و عملاً با سکوت خود به دنبال گذشتن از کنار این تناقض آشکار با اصول انقلابی هستند، اما مردم انقلابی نسبت به آن واکنش نشان داده و خواهند داد. از سوی دیگر، امام خمینی (ره) نیز به زعم یونسی جزو آن عده‌ای بوده‌اند که نماد شیر و خورشید را یک نماد سلطنتی می‌دانستند و بر اساس همین ایشان 36 سال پیش در تاریخ10/ 57/12 در مدرسه فیضیه قم و در جواب به افرادی که خواهان ماندگاری نمادهای سلطنتی در کشور هستند، می‌فرمایند: ما مبارزه با فساد را با دایره امر به معروف و نهی از منکر که یک وزارتخانه مستقل بدون پیوستگی به دولت، با یک همچو وزارتخانه‏‌ای که تأسیس خواهد شد ان‏شاءاللّه‏ مبارزه با فساد می‏‌کنیم؛ فحشا را قطع می‏‌کنیم؛ مطبوعات را اصلاح می‏‌کنیم؛ رادیو را اصلاح می‏‌کنیم؛ تلویزیون را اصلاح می‌کنیم؛ سینماها را اصلاح می‏‌کنیم. تمام اینها به فرم اسلام باید باشد. تبلیغات، تبلیغات اسلامی، وزارتخانه‌ها، وزارتخانه‌های اسلامی، احکام، احکام اسلام. حدود اسلام را جاری می‏‌کنیم؛ خوف از اینکه غرب نمی‌‏پسندد نمی‏‌کنیم. غرب ما را خوار کرد؛ غرب روحیات ما را از بین برد. ما را غربزده کردند؛ ما این غربزدگی را می‏‌زداییم. ما با ملت ایران، با همراهی ملت ایران، با پشتیبانی ملت ایران، تمام آثار غرب را ـ تمام آثار فاسده، نه آثاری که تمدن است ـ تمام اخلاق فاسده غربی را، تمام نَغَمات باطله غربی را خواهیم زدایید. ما یک «مملکتِ محمدی» ایجاد می‏‌کنیم. بیرق ایران نباید بیرق شاهنشاهی باشد، آرم‌های ایران نباید آرم‌های شاهنشاهی باشد؛ باید آرم‌های اسلامی باشد. از همه وزارتخانه‌ها، از همه ادارات، باید این «شیر و خورشید» منحوس قطع بشود؛ عَلَم اسلام باید باشد. آثار طاغوت باید برود. اینها آثار طاغوت است؛ این تاج آثار طاغوت است؛ آثار اسلام باید باشد.»

اما این پایان ماجرا نبود، چراکه یک سایت خبری نزدیک به اصلاح‌طلبان در مطلبی در حمایت از پیشنهاد یونسی در مقام تبیین (بخوانید تحریف ) مواضع امام نوشت: اشاره امام به «بیرق و علم و آرم» نشان می‌دهد که منظور آرم مندرج در سر برگ‌ها و پرچم است و طبعاً اگر احیای عبارت شیر و خورشید سرخ در دستور کار باشد و به فرض فعالیت دوباره تحت آرم « جمهوری اسلامی ایران» خواهد بود. اما به هر حال حساسیت اصلی بر روی تاج بوده. این سایت در ادامه توجیهات خود آورده است: اول اینکه دستیار رئیس‌جمهور تنها (و تنها) درباره نام جمعیت هلال احمر و بازگشت آن به نام سابق سخن گفته و موضوع آرم و پرچم رسمی کشور مطلقاً مطرح نیست و نمی‌تواند باشد. دوم اینکه به فرض تحقق این پیشنهاد، نام تازه باز « جمعیت شیر و خورشید سرخ جمهوری اسلامی ایران» خواهد بود که با «شیر و خورشید سرخ» دوران محمد رضا شاه کاملاً متفاوت است.

/ 0 نظر / 11 بازدید